Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Diagnostyka >> Diagnostyka NTM u dzieci

 

 

              REKLAMY

 

 

 

 

 

Diagnostyka NTM u dzieci
Nietrzymanie moczu u dzieci jest problemem bardzo powszechnym. U bardzo młodych osób rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje NTM – moczenie oraz nietrzymanie moczu. Wśród tych dwóch typów da się wyróżnić kilka bardziej szczegółowych grup.
 
Należą do nich: 
1.    Moczenie
1.1.   Moczenie pierwotne i wtórne
1.1.1.Moczenie nocne izolowane i współistniejące
2.    Nietrzymanie moczu
2.1.   Zaburzenia czynnościowe
2.2.   Zaburzenia neurogenne
2.3.   Wady anatomiczne
 
W diagnostyce NTM u dzieci pierwszą rzeczą powinno być przeprowadzenie wywiadu lekarskiego.
 
Przy moczeniu nocnym niezbędne jest prowadzenie dzienniczka mikcji oraz badanie fizykalne. Badania dodatkowe to ogólne badanie moczu, posiew moczu, badanie USG jamy brzusznej. W przypadku moczenia wtórnego pomocne może być również badanie psychologiczne.
 
Przy nietrzymaniu moczu ważna jest analiza dzienniczka mikcji, a także badanie fizykalne, które może wskazać na przyczyny anatomiczne lub neurogenne. Inne badania to np.: badanie przepływu cewkowego, badanie urodynamiczne, radiologiczne i endoskopowe.