Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Co to jest NTM >> Rodzaje NTM

 

 

              REKLAMY

 

 

 

 

 

Rodzaje NTM

SPRAWDŹ JAKI MASZ RODZAJ NTM


Wysiłkowe NTM 
to objaw polegający na mimowolnym wycieku moczu podczas wysiłku, kichania lub kaszlu, czyli wykonywaniu czynności, które powodują wzrost ciśnienia w brzuchu. Szacuje się, że na tę postać NTM cierpi ok. 49% wszystkich osób z nietrzymaniem moczu.
 
NTM z parć naglących to objaw polegający na mimowolnym wycieku moczu, któremu towarzyszy lub poprzedza go uczucie nagłego parcia na mocz. Jest to jeden z objawów pęcherza nadreaktywego. Szacuje się, że na tę postać NTM cierpi ok. 22% wszystkich osób z nietrzymaniem moczu.
 
Mieszane nietrzymanie moczu to objaw polegający na mimowolnym wycieku moczu z towarzyszącym uczuciem nagłego parcia, jak również podczas wysiłku, kichania lub kaszlu. Jest to kombinacja dwóch powyższych typów NTM. Szacuje się, że na tę postać NTM cierpi ok. 29% wszystkich osób z nietrzymaniem moczu.
 
Inne typy nietrzymania moczu:
 
Moczenie to każdy mimowolny wyciek moczu. Jeśli tego określenia używa się w celu opisania nietrzymania moczu występującego podczas snu należy dodać do niego przymiotnik "nocne".
 
Moczenie nocne to wyciek moczu podczas snu, który potrafi przetrwać od okresu dziecięcego. Może polegać na popuszczaniu lub całkowitym opróżnianiu pęcherza. W ciągu dnia mechanizm trzymania moczu zazwyczaj funkcjonuje prawidłowo. Przyczyna moczenia nocnego najczęściej nie jest znana.
 
Ciągłe nietrzymanie moczu to objaw polegający na stałym wycieku moczu.
 
Pozacewkowe nietrzymanie moczu to wyciek moczu przez inne otwory niż ujście zewnętrzne cewki moczowej (przetoki).
 
Niesklasyfikowane nietrzymanie moczu na podstawie objawów nie może być zakwalifikowane do żadnej z powyższych kategorii.
 
Inne typy nietrzymania moczu mogą mieć charakter sytuacyjny, na przykład nietrzymanie występujące podczas stosunku seksualnego lub w czasie śmiechu.
 
Nietrzymanie moczu może być objawem współwystępującym:
  • ze schorzeniami układu moczowo-płciowego (np. pęcherz nadreaktywny, choroby gruczołu krokowego - prostaty, zaburzenia statyki narządu rodnego - np. wypadnie macicy, wady wrodzone, przetoki),
  • ze schorzeniami układu nerwowego (np. stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, Alzheimera, udar, uraz rdzenia kręgowego), 
  • z chorobami metabolicznymi (cukrzyca),
  • z chorobami zakaźnymi (AIDS).