Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Co to jest NTM >> Zespół pęcherza nadreaktywnego

 

 

              REKLAMY

 

 

 

 

 

Zespół pęcherza nadreaktywnego

Pęcherz nadreaktywny (OAB - overactive bladder) to zespół objawów polegających na występowaniu częstomoczu, parcia naglącego i nietrzymania moczu z parcia, oddzielnie lub w połączeniu ze sobą. Nie towarzyszą temu czynniki patologiczne mogące tłumaczyć te objawy. Wyklucza się zatem te zaburzenia czynności pęcherza, które są spowodowane m.in. przez nowotwór, przeszkodę podpęcherzową (np. gruczolak stercza), kamicę pęcherza, czy też infekcje dróg moczowych.

Szacuje się, że w Europie problem pęcherza nadreaktywnego dotyczy ok. 49 mln osób. Badanie Milsona przeprowadzone na grupie ponad dwóch milionów europejskich pacjentów z pęcherzem nadreaktywnym wykazało, że częstomocz (85%), parcie naglące (54%) oraz nietrzymanie moczu z parcia (36%) były najczęściej wymienianymi objawami. Aż 40% pacjentów nie rozmawiało o swojej dolegliwości z lekarzem, a spośród pozostałych 60%, tylko 27% było poddanych leczeniu.

Inne badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych w ramach programu NOBLE wykazało, że na pęcherz nadreaktywny cierpi 16,9% kobiet oraz 16% mężczyzn. Dolegliwość ta może dotknąć osoby w każdym wieku, a zapadalność na nią wzrasta wraz z wiekiem (zwiększenie liczby chorych było obserwowane po 44. roku życia u kobiet i po 64. roku życia u mężczyzn).

Ogólna analiza wskazuje, że nietrzymanie moczu dwa razy częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, tak więc i w przypadku NTM z powodu parcia naglącego to panie stanowią grupę, u której częściej występuje ten typ nietrzymania moczu (niekiedy występuje razem z wysiłkowym NTM). Wśród panów, natomiast, nietrzymanie moczu z powodu parcia naglącego stanowi najczęstszy typ NTM (80 %).

 
Występowanie różnych typów nietrzymania moczu u kobiet
 
 

Częstość występowania pęcherza nadreaktywnego w porównaniu z innymi schorzeniami

Przyczyny parć naglących i/lub NTM spowodowanego parciem:

  • choroby neurologiczne (stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, uraz rdzenia kręgowego, udar mózgu)
  • przerost gruczołu krokowego
  • operacje w miednicy mniejszej

Najczęściej jednak przyczyna powstawania pęcherza nadreaktywnego nie jest znana.

 

Objawy pęcherza nadreaktywnego:

  • ciągłe parcie na pęcherz, nagła niepowstrzymana potrzeba oddania moczu
  • częste oddawanie moczu (również moczenie nocne) - więcej niż 8 mikcji na dobę
  • popuszczanie moczu w trakcie parcia.

Objawy nietrzymania moczu z parcia mogą występować pojedynczo lub razem.

Czynnikiem wywołującym niekontrolowany skurcz wypieracza i nagłe parcie na mocz może być zmiana temperatury otoczenia, silna emocja, stres, a nawet szum wody lecącej z kranu. W efekcie chory zwykle nie jest w stanie dotrzeć na czas do toalety.

Występowanie nadreaktywnego pęcherza ma ogromny wpływ na jakość życia chorych. Pacjenci aktywni zawodowo wybierają zwykle konieczność zmiany dotychczasowego trybu życia - rezygnują z pracy, ograniczają aktywność fizyczną i kontakty ze znajomymi.

 

Wpływ OAB na jakość życia