Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Lekarz radzi >> ROK 2006

 

 

              REKLAMY

 

 

 

 

 

ROK 2006
Dzień dobry!
Na początku mego listu muszę pochwalić Waszą stronę - jest świetna. Chcę poprosić o poradę. Mój teść miał operację prostaty. Nie był to zabieg laserowy ale normalna operacja. Po operacji minęło 5 dni i przez te 5 dni nie zmieniano mu cewnika założonego przed operacją. Po 5 dniach lekarz kazał usunąć cewnik. Okazało się, że nie można go wyciągnąć. Wypuszczono go do domu z tym cewnikiem i kazano się zgłosić z powrotem do szpitala, jak szpital odbierze jakąś tam maszynę do wyciągnięcia tego cewnika. W sumie teść chodził z tym cewnikiem około 3 tygodni (3 tygodnie i 4 dni). Usunięto mu cewnik i teraz ma problemy z moczem, którego nie może absolutnie utrzymać. Proszę mi pomóc, ponieważ teść jest załamany - od usunięcia tego cewnika minęło już prawie 3 tygodnie, a on nie może utrzymać moczu i chodzi i pampersach.
Czy mogą coś na to pomóc ćwiczenia, czy też jakieś leki, czy może ten zwieracz moczowy AMS 800. Mieszkamy na mazurach i oczywiście ciężko dostać się do dobrego lekarza, a lekarze rodzinni będą mu wypisywać leki jakie popadnie i będą mieli nadzieję że trafią. Kompletnie nie wiem co robić. Proszę mi pomóc.
Agnieszka.
Red.:
Problem nietrzymania moczu po operacji prostaty nieco inaczej wygląda po operacji raka prostaty a inaczej po operacji łagodnego przerostu prostaty. Prawdopodobnie w tym przypadku chodzi o operację usunięcia gruczolaka (choroba łagodna) czyli tzw. adenomektomię. Nie bardzo rozumiem o co chodziło z niemożnością usunięcia cewnika jak i ze specjalną maszyną - być może nie udało się opróżnić balona cewnika i zrobiono to pod kontrolą USG, być może utrzymywano cewnik z powodu zatrzymania lub nietrzymania moczu. Utrzymywanie go przez 3 tygodnie po operacji może mieć z problemem nietrzymania moczu związek jedynie taki, że istnieje zakażenie dróg moczowych powodujące skurcze pęcherza i gubienie moczu z parcia. Wyjaśnić to może wykonanie badania ogólnego i posiewu moczu. Inna, bardziej prawdopodobna możliwość, to pooperacyjna niedomoga zwieracza cewki. Jest to prawdopodobne jeśli pacjent gubi mocz przy kaszlu i innych wysiłkach. Czynność zwieracza może powrócić, ale może to zająć nawet od roku do dwóch lat. W międzyczasie można stosować trening mięśni dna miednicy, elektrostymulacje mięśni krocza oraz farmakoterapię. Doborem metody leczenia i całym problemem powinien zająć się ośrodek, w którym wykonano operację. Często dla podjęcia właściwej decyzji konieczne są dodatkowe badania (cystografia, cystoskopia, badanie urodynamiczne). Farmakoterapia może mieć na celu wyhamowanie skurczów pęcherza (leki antycholinergiczne np. solifenacyna Vesicare) lub wzmocnienie siły zwieracza (Duloxetine - Yentreve, lek w Polsce na razie niedostępny). W razie braku poprawy i braku skuteczności leczenia zachowawczego ok. rok po zabiegu można podjąć leczenie operacyjne, czyli implantację sztucznego zwieracza, sling , wstrzyknięcia lub balony okołocewkowe.
Jak pomóc babci? (11/2006)
Witam, mam na imię Sylwia. Problem z nietrzymaniem moczu dotyczy mojej babci. Zdarzają jej się okresy (zazwyczaj kilka tygodni) kiedy wszystko jest w porządku, ale bywają dłuższe okresy (tak jest ostatnio) kiedy popuszcza mocz szczególnie podczas leżenia. Mówi, że nie czuje potrzeby wyjścia, a kiedy już się zdecyduje, to zanim dojdzie to popuści. Tak samo jest jak coś robi, np. w kuchni. Babcia ma 84 lata ale jak na ten wiek jest bardzo ruchliwa i sprawna i przeszkadza jej to, że nie może utrzymać moczu. Czy są jakieś leki, które pomogłyby w tym problemie i które jednocześnie nie kolidowałyby z lekami nasercowymi (Accard, Sorbonit, Preductal MR)?
Wiem, że babcia nie zgodzi się na wizytę u lekarza, uważa ten temat za bardzo wstydliwy. Jak kiedyś próbowałam z nią o tym porozmawiać, odpowiedziała mi, że nigdy nie była u ginekologa i nigdy nie pójdzie.
Błagam o pomoc!
Kochająca wnuczka
Red.:
W takiej sytuacji można zasugerować lekarzowi rodzinnemu zastosowanie leku antycholinergicznego np. Vesicare (solifenacyna). Jeśli nietrzymanie moczu ma charakter naglący, a tak prawdopodobnie jest, to istnieje duża (70-80%) szansa na poprawę. Warunkiem jest brak przeciwwskazań do zastosowania tej grupy leków, czyli jaskry z wąskim kątem przesączania, ciężkich zaparć, poważnych zaburzeń rytmu serca i ciężkiej astmy oskrzelowej. Warto też zrobić najprostsze badanie moczu np. testem paskowym pod kątem obecności ewentualnego zakażenia dróg moczowych.
Czy mogę stosować oxybutyninę? (11/2006)
Witam serdecznie!
Od 10 lat choruję na stwardnienie rozsiane, a od kilku lat mam problemy z pęcherzem typu mieszanego tzn. pęcherz nadreaktywny przy jednoczesnym znacznym zaleganiu moczu po mikcji. I dlatego "boję się" stosować preparaty typu Dreptane, choć z drugiej strony wiem, że znacznie by to poprawiło komfort życia. Dodam, że stosuję samocewnikowanie 2-3 razy dziennie (cewnikiem jednorazowym) Czy w takim przypadku mogę brać Oxybutynine czy raczej nie?
Pozdrawiam serdecznie
Małgosia
Red.:
Tak, może Pani stosować oxybutyninę. Być może zaleganie w ogóle nie wzrośnie lub będzie Pani musiała wykonywać samocewnikowanie częściej np. 4-6 x / dobę, wielkość zalegania oceni Pani w trakcie samocewnikowania. Powinna Pani też okresowo wykonywać badanie poziomu kreatyniny, badanie urodynamiczne i USG dla oceny stanu dolnych i górnych dróg moczowych.
Częste oddawanie moczu (10/2006)
Witam szanowną redakcję.
Pozwoliłem sobie napisać do Państwa list, gdyż zauważyłem fachową pomoc lekarską. Mój problem polega na tym, że często muszę oddawać mocz. Zdarza mi się to do 12 razy dziennie. Taki stan utrzymuje się od pół roku. A wszystko zaczęło się podczas jednej z podróży. Gdy jechałem samochodem nagle zachciało mi się gwałtownie do toalety. To było ciężkie pół godziny. Od tamtej pory mam cały czas wrażenie pełnego pęcherza. Myślałem, że spowodowane jest to stresem i ciągłym myśleniem o tym. Ale tak nie jest - przecież nie mam powodów do stresu jadąc samochodem. Nie wiem też, czy stres może powodować takie objawy. Czy istnieją na to jakieś leki? Wykonałem badania moczu: posiew, mocznik, kreatinina, badanie usg (przy pełnym pęcherzu). Wszystkie badania wyszły bez zarzutu.
Lekarz rodzinny przepisał mi ditropan, ale wydaje mi się, że ten lek jest dla mnie za mocny i ma dużo skutków ubocznych. Dodam jeszcze, że mam uczucie mokrej cewki moczowej po oddaniu moczu i uczucie, że muszę się jeszcze załatwić, ale nie odczuwam żadnego bólu. Nie muszę chyba dodawać jakie to jest dla mnie uciążliwe. Od października zaczynam studia - inne miasto, inne otoczenie. Boję się tego, że nie zawsze będę miał dostęp do toalety.
Red.:
Szanowny Panie,
Opisywane przez Pana dolegliwości mogą być związane z pęcherzem nadreaktywnym (szczegółowy opis tego schorzenia na naszej stronie www.ntm.pl). Pisze Pan, że badania dodatkowe nie wykazały odchyleń od normy. Jeśli tak, jeśli w badaniu USG nie ma zalegania moczu po mikcji, to może Pan rozpocząć leczenie lekami anycholinergicznymi takimi jak np. oksybutynina (Ditropan, Driptane) lub solifenacyna, która wywołuje mniej objawów ubocznych (Vesicare). Jeśli po ok 3 miesiącach leczenia nie zauważy Pan poprawy wówczas wskazane będzie wykonanie badań dodatkowych (w tym badania urodynamicznego).

Rectocele (10/2006)
Szanowni Państwo!
Na skutek źle prowadzonego porodu mojego drugiego dziecka (20 lat temu) nastąpiło obsunięcie macicy. Podobno leży na jelicie grubym. Wystąpiło rectocele. Jestem z Koszalina - gdzie mogę znaleźć fachowca - dużej klasy w tej dziedzinie. Jestem skłonna zapłacić za poradę i ewentualny zabieg. Czy powinien to być chirurg, ginekolog, praktolog, a może urolog? Serdecznie proszę o poradę.
Z poważaniem,
Anna
Red.:
Powinna Pani zgłosić się do ginekologa. Jeśli rectocele jest objawowe tj. powoduje problemy z oddawaniem stolca, współżyciem płciowym czy dyskomfort to powinno być operowane. Większość takich operacji obecnie wykonywanych jest od strony pochwy, ale istnieją też metody operacyjne od strony jamy brzusznej, w tym laparoskopowe. Duże znaczenie co do wyboru metody operacyjnej ma doświadczenie konkretnego ośrodka czy operatora. Bardzo dobrym ośrodkiem leczenia tego typu zaburzeń jest Klinika Ginekologii Wojskowego Instytutu Medycznego (dawniej WAM) w Warszawie kierowana przez Prof. Włodzimierza Baranowskiego.
NTM po porodzie (10/2006)
Witam!
Moje problemy z nietrzymaniem moczu zaczęły się po porodzie. W czasie porodu personel nie czekał na kolejne moje skurcze, tylko położne (również lekarz) wypychali dziecko z mojego brzucha ręcznie (ponoć od kilkudziesięciu lat jest to zabronione w Polsce). W konsekwencji miałam pęknięcie II stopnia, czyli wraz z mięśniami krocza. Zeszyto mnie bardzo ciasno. Od tego czasu zaczęły się moje problemy z nietrzymaniem nie tylko moczu. Początkowo łudziłam się, że jest to związane z karmieniem piersią i hormonami, ale po dwóch latach nie ma poprawy. Nietrzymać zdarza mi się w czasie wysiłku, zwłaszcza skakania. O ile w przypadku nietrzymania moczu można stosować podpaski, to w przypadku nietrzymania nie tylko moczu sprawa jest trudniejsza. Czuję się kaleką, a dolegliwość uważam za upokarzającą i dyskwalifikującą mnie z życia społecznego. Czy słyszeli Państwo o takich przypadkach, gdzie to leczyć w Krakowie i jakimi metodami?
Pozdrawiam,
Agnieszka
Red.:
Nietrzymaniem moczu powinien zająć się Pani ginekolog lub wybrany przez Panią urolog. Wysiłkowe nietrzymanie moczu można leczyć skutecznie, zarówno zachowawczo jak i chirurgicznie. Po szczegółowe informacje zapraszamy na naszą stronę www.ntm.pl. Problemem nietrzymania stolca w Krakowie w sposób najbardziej profesjonalny zajmuje się III Klinika Chirurgii UJ kierowana przez Prof. Romana Hermana znajdująca się w Szpitalu Specjalistycznym im G. Narutowicza (www.chirurgia3.cm-uj.krakow.pl). Wykonywane są tam operacje rekonstrukcji zwieracza odbytu.
NTM a ciąża (10/2006)
Witam!
Znalazłam stronę ntm w wyszukiwarce, co mnie bardzo ucieszyło. Jestem pełna optymizmu i nadziei wiedząc, że jest grupa osób, która specjalizuje się w problemie nietrzymania moczu.
Mnie niestety ten problem dotyczy od urodzenia. Urodziłam się z mnogimi wadami rozwojowymi na podłożu niedorozwoju kości krzyżowej (niewykształcona odbytnica z przetoką stekową oraz neurogenny pęcherz z przeszkodą podpęcherzową). W pierwszych miesiącach życia trafiłam na leczenie i wiele operacji do Kliniki Instytutu Matki i Dziecka w W-wie. W którym m.in. podjęto próbę stymulacji elektrycznej pęcherza, nie uzyskując poprawy. Pęcherz był wtedy niewielki, beleczkowaty z lewostronnym refluksem, brak mikcji.
Od tamtego czasu nosiłam cewnik Foleya wprowadzany przez cewkę moczową, który był wymieniany co 2 tygodnie w pobliskiej przychodni. Lekarze mieli wielkie problemy z poprawnym wprowadzeniem go, ponieważ moja cewka ma trochę inne ujście niż u zdrowych ludzi (zawsze zajmowało to bardzo dużo czasu). W 7 roku życia założono mi cewnik nadłonowy Cystofix (do pęcherza przez powłokę brzuszną), który nosiłam na stałe do 2003 roku, jednocześnie brałam Ditropan ½ tabletki 2 x dziennie.
Od 2003 roku do chwili obecnej noszę cewnik w cewce moczowej (nauczyłam się wymieniać go sama), przez który wypuszczam mocz co 2-3 godziny, przy przyjmowaniu Driptane ½ tebletki 3 x dziennie moja pojemność pęcherza wynosi 100 ml. Wiem, że powinnam się cewnikować i nie nosić cewnika na stałe, ale przy częstym jego wprowadzaniu (w ciągu dnia wychodzi 6-8 razy dziennie) czuję ostry ból i następuje krwawienie, co utrudnia mi później codzienne życie (prowadzę własny dom i pracuję). W nocy śpię z workiem zbiorczym na mocz.
Dziś, kiedy moja sytuacja zdrowotna mniej więcej została opanowana, jestem szczęśliwą żoną i pragnę też zostać matką. Tym bardziej, że wiek do tego już zobowiązuje (mam 29 lat). Po konsultacjach i badaniach ginekologicznych pozostał nam problem natury urologicznej, z którym zwracam się do Państwa. Mój urolog nie jest w stanie mi doradzić.
Stale biorę Driptane, na ulotce którego są wyraźne przeciwwskazania do brania tego leku dla kobiet w ciąży, lub palujących zajść w ciążę.
Stąd moje pytanie: czy jest jakiś inny lek o podobnym działaniu na pęcherz neurogenny, który można stosować w mojej sytuacji, podczas ciąży i w trakcie karmienia. Ile czasu należy odczekać przed staraniem się o dziecko, aby ulotniły się szkodliwe substancje Driptane.
Bardzo proszę o podanie dokładnej nazwy leku "zastępczego", cena nie gra tu roli.
Bardzo mi zależy na odpowiedzi.
Serdecznie pozdrawiam, jestem pełna podziwu dla osób, które zaangażowały się w prowadzenie tej strony.
Red.:
Szanowna Pani
Pęcherz neurogenny to ogólne określenie dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych związanych z uszkodzeniem struktur układu nerwowego kontrolującego dolne drogi moczowe.
W Pani przypadku mamy najprawdopodobniej do czynienia z nadreaktywnością pęcherza, jego zmniejszoną pojemnością i podatnością oraz czynnościową przeszkodą podpęcherzową. Dodatkowo pisze Pani o odpływie pęcherzowo moczowodowym. Te schorzenia oprócz wywoływania nietrzymania moczu mogą po dłuższym czasie prowadzić do uszkodzenia nerek i w konsekwencji do ich niewydolności i konieczności przeszczepienia nerki.