Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

              REKLAMY

 

 

 

 

 

Wyniki meta-analizy mirabegronu
2020-07-29

Karolina Zientarska na portalu Termedia przytacza wyniki metaanalizy jakiej dokonali naukowcy na łamach European Journal of Obstetrics Gynecology and Reproductive Biology, w których podsumowano skuteczność i bezpieczeństwo mirabegronu u kobiet z pęcherzem nadreaktywnym.

"Mirabegron jest selektywnym agonistą receptorów betaadrenergicznych-3 i wskazaniem do stosowania tego leku jest zespół pęcherza nadreaktywnego.

Autorzy zidentyfikowali w sumie 21 badań w tym: 7 randomizowanych badań klinicznych, 3 nierandomizowane badania kliniczne i 11 badań obserwacyjnych. Stosowanie przez 12 tygodni mirabegronu istotnie zmniejszało częstość epizodów: parcia naglącego o 1,3-2,2 w ciągu doby; częstości oddawania moczu o 2,0-2,3 w ciągu doby; nokturii o 0,4-0,5 w ciągu doby i nietrzymania moczu z parciem naglącym o 0,9-1,0 w ciągu doby. Ponadto, stosowanie mirabegronu w niewielkiej populacji (w sumie 85 badanych) zmniejszało dysfunkcje seksualną o 38% w ciągu 12 tygodni. Gdy lek był stosowany w prawidłowej dawce, częstość występowania nadciśnienia tętniczego wynosiła 2%, a objawów antycholinergicznych (suchość ust, zaparcia itp.) 1,9%.
Wyniki meta-analizy sugerują, że mirabegron może być skuteczny i bezpieczny u kobiet z zespołem pęcherza nadreaktywnego. Jednakże, ze względu na brak wysokiej jakości badań klinicznych, twierdzenie to jest oparte na słabych dowodach."

Źródło: www.termedia.pl