Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

              REKLAMY

 

 

 

 

 

Negatywna rekomendacja prezesa AOTMiT w sprawie refundacji leku Erleada (apalutamid)
2021-06-10

"Prezes Agencji nie rekomenduje objęcia refundacją produktu leczniczego Erleada (apalutamid) we wskazaniu: "Leczenie zaawansowanego raka gruczołu krokowego apalutamidem (ICD-10 C61)” na zaproponowanych warunkach".

Wniosek dotyczył rozszerzenia programu lekowego dla apalutamidu o pacjentów hormonozależnych, czyli jeszcze nie opornych na kastrację ale już z przerzutami, aktualnie leczonych starszymi lekami analogowymi takich jak: goserelina, leuprorelina, triptorelina, degareliks, bikalutamid czy flutamid.
Poszerzenie programu lekowego ma polegać na leczeniu skojarzonym tej grupy pacjentów apalutamidem i jednym z leków analogowych (j.w.) stosowanych w ramach terapii supresji androgenowej (ADT z ang. Androgen Deprivation Therapy).

Aktualnie w procedowaniu jest wniosek o utworzenie programu lekowego dla apalutamidu obejmujący pacjentów opornych na kastrację raka gruczołu krokowego bez przerzutów ale z dużym ryzykiem wystąpienia przerzutów.
Ten wniosek już wcześniej uzyskał pozytywną rekomendację prezesa AOTMiT podobnie jak analogiczne wnioski dla enzalutamidu i darolutamidu. Wszystkie trzy leki należą do nowoczesnej grupy leków stosowanych u pacjentów z zaawansowanym rakiem prostaty opornym na kastrację. Jak dotąd z tej trójki jedynie enzalutamid jest refundowany w programie lekowym obejmującym pacjentów przed i po chemioterapii, opornych na kastrację, z przerzutami (ICD-10 C-61)”.

Pełna treść rekomendacji: https://bipold.aotm.gov.pl/assets/files/zlecenia_mz/2021/066/REK/2021_06_07_BP_Rekomendacja_nr_70_2021_Erleada_publikacja_BIP_REOPTR.pdf