Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Od stycznia tańsze leki na OAB
2012-01-05
Od 1. stycznia zaczęła obowiązywać ustawa refundacyjna, w wraz z nią ukazał się nowy wykaz leków refundowanych. Choć znowelizowane przepisy rodzą wiele kontrowersji oraz niepokoi wśród pacjentów, osoby z nietrzymaniem moczu mogą być spokojne.

W najnowszym wykazie leków, który został opublikowany 29.12.2011 ceny leków na zespół pęcherza nadreaktywnego (Uroflow, Vesicare) są jeszcze korzystniejsze dla pacjenta w porównaniu do poprzednich wykazów. Pacjent w aptece zakupi lek na OAB z 30% odpłatnością. Nowe ceny leków przedstawiamy w tabeli poniżej:

 

Preparat Dawka leku  Zawartość opakowania Odpłatność pacjenta Cena za lek (zł) po refundacji od 01.01.2012
Vesicare 5mg 30 tabl. 30% 90,26
Vesicare 10mg 30 tabl. 30% 54,96
Uroflow 1mg 28 tabl. 30% 11,56
Uroflow 2mg 28 tabl. 30% 7,86

 

Ceny te zapewne ucieszą pacjentów, szczególnie tych którzy przed refundacją leków na OAB płacili za miesięczną terapię około 200 zł (Vesicare). Jedyną przeszkodą, która w znacznym stopniu utrudnia pacjentom korzystanie z refundacji leków jest określona w wykazie jednostka chorobowa: zespół pęcherza nadreaktywnego potwierdzony badaniem urodynamicznym, co oznacza, że refundowany lek lekarz może przepisać pacjentowi dopiero po wykonaniu badania urodynamicznego. Z kontrowersyjnym zapisem nie zgadzają się eksperci specjalizujący się w leczeniu nietrzymania moczu, którzy uważają, że precyzyjny wywiad z pacjentem pozwala na postawienie właściwej diagnozy bez potrzeby wykonywania szeregu kosztownych badań, takich jak badanie urodynamiczne. Pomimo licznych argumentów środowiska medycznego przeciwko temu zapisowi, Ministerstwo Zdrowia nadal uważa je za niezbędne.

Zgodnie z zapowiedziami resortu zdrowia wykaz leków ma być nowelizowany co dwa miesiące, co daje możliwość na zmianę tegoż zapisu w przyszłości.
forum Forum Regulamin

 


REKLAMA